piątek, 28 grudnia 2007

Gwiazdonos

Gwiazdonos (ssak z rodziny kretowatych) występuje tylko w Ameryce północnej (Kanada i północno-wschodnie Stany Zjednoczone). Jego ryjek składa sie z dwudziestu ośmiu mięsistych, ruchliwych wyrostków, które świetnie sprawdzają się podczas poszukiwania pokarmu. Gwiazdonos jest rekordzistą, najszybszym łowcą na naszym globie. Znalezienie larwy owada, stwierdzenie czy nadaje się on do spożycia i połknięcie ofiary zajmuje mu 1/5 sekundy!!! Żyje samotnie, kopiąc tunele nawet 1 metr pod ziemią.

sobota, 24 listopada 2007

Niedźwiedż malajski



najmniejszy gatunek niedźwiedzi. Występuje w lasach deszczowych Azji - od Birmy i Tajlandii po Malezję, Sumatrę i Borneo. Dorosłe osobniki nie są większe od dużych psów. Ważą zaledwie 35 kilogramów. Charakterystyczną cechą niedźwiedzi malajskich jest plama w kształcie rogalika o zabarwieniu żółtopomarańczowym.Niedźwiedzie malajskie są świetnymi wspinaczami. Wchodzenie na drzewa ułatwiają im nieowłosione stopy zapewniające lepszy uchwyt i długie zakrzywione pazury. Podczas wspinaczki potrafią objąć nawet bardzo gruby pień drzewa. Na drzewach spędzają nie tylko większość dnia, lecz budują także gniazda noclegowe. Mają krótką sierść, która idealnie pasuje do gorącego klimatu lasów deszczowych. Żywią się głównie owadami, miodem dzikich pszczół oraz nektarem kwiatowym, który zlizują długim jęzorem.

wtorek, 20 listopada 2007

Koty

Kot został udomowiony ok. 4000 lat p.n.e. w Nubii. Był pospolicie hodowany w Egipcie. Wykorzystywany do tępienia gryzoni, pozyskiwania futer a nawet mięsa, również w celach naukowych. W starożytnym Egipcie był obiektem kultu, gdzie wiązano go z boginią Bastet, a zwłoki kotów mumifikowano. Kot jest inteligentnym i czystym, skorym do zabawy zwierzęciem. Obok psa jest najpopularniejszym zwierzęciem domowym. Wyhodowano wiele ras kota domowego, różniących się ubarwieniem, wielkością, długością włosów.

wtorek, 13 listopada 2007

Płetwal błękitny


Samce osiągają długość 25 m, samice do 30 m. Największy złowiony płetwal miał 33 m. Do porozumiewania płetwale używają jękliwych dźwięków o częstotliwości 20 Hz. Polując wydają przenikliwe gwizdy i piski. Żyją w stadach. Przeciętnie żyją 80 lat. Japońscy poławiacze wielorybów opisali występującego w południowej części Oceanu Indyjskiego karłowatego płetwala błękitnego jako gatunek spokrewniony.

Foka szara


Foki te mogą osiągnąć nawet 3,5 m długości i mogą ważyć do 315 kg jeśli chodzi o samce. Samice są mniejsze ( do 2,5 m długości ) i lżejsze ( do 200 kg ). Samce osiągają dojrzałość płciową w wieku 6 - 10 lat, samice zaś w wieku 5 - 6 lat. Ciąża trwa 360 - 365 dni. Rodzi się tylko jedno młode. Są samotnymi myśliwymi, stadne bardziej na lądzie. Porozumiewają się za pomocą pisków i pochrząkiwań. Żywią się rybami oraz niektórymi bezkręgowcami. Żyją około 40 lat. Gatunkami spokrewnionymi są: foka pospolita oraz nerpa występująca na północnym i środkowym Bałtyku.

poniedziałek, 12 listopada 2007

Uchatka kalifornijska


Występuje na zachodnim brzegu Ameryki Północnej od południowych wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej po południowa Kalifornię i morze Corteza. Jeden gatunek uchatki występuje na Galapagos. Samce mają 240 cm długości, samice 180 cm. Waga samców wynosi 280 kg, samic tylko do 90 kg. Długość ciąży wynosi 330 - 395 dni. Jest zazwyczaj jedno młode. Uchatki żyją w koloniach. Porozumiewają się za pomocą odgłosów przypominających szczekanie, ryk i wycie. Żywią się rybami i głowonogami. Żyją 10 - 15 lat, w niewoli mogą dożyć 20 lat. Gatunkami spokrewnionymi są uchatki australijska i południowoafrykańska oraz niedźwiedź morski.

Lis pospolity


Jest bliskim krewniakiem psa domowego. Samiec osiąga długość 112cm, zaś samica 108. Długość puszystego, rudego ogona wynosi 40 cm. Samiec waży ok. 5.9 kg, zaś samica 5.2 kg. Ciąża u lisów trwa 53-63 dni. Ilość młodych to najczęściej 4-5. Lisy prowadzą nocny tryb życia. Wspólnie opiekują się potomstwem, poza tym są samotnikami. Pożywienie stanowią dżdżownice, króliki, ptaki, gryzonie, owady oraz owoce leśne. Jest ponad 50 podgatunków, z których najbardziej znany jest lis srebrzysty.

Borsuk


Borsuki zamieszkują całą Europę i Azję. Długość wynosi 75-98 cm od pyska do ogona. Wysokość w kłębie wynosi 30 cm. Waga samców waha się od 10 do 18 kg, zaś samic od 7 do 14 kg. Okres godowy przypada na luty - październik. Młode rodzą się z reguły w lutym następnego roku. Liczba młodych wynosi od 1 do 4. Borsuki żyją około 15 lat. Zwierzęta te są aktywne zwłaszcza nocą. Żyją w stadzie liczącym nawet 15 osobników, mieszkających w jednej jamie. Żywią się głownie dżdżownicami a także korzeniami, trawą, owocami, owadami, szczurami, nornicami, ryjówkami, ptakami, młodymi jeżami i królikami.

Wydra Europejska


Jest zwinnym zwierzęciem, skłonnym do zabawy. Kiedyś żyła na dużych obszarach i nie należała do rzadkości, obecnie występuje rzadko i opuściła swoje wcześniejsze siedliska. Jej wielkość waha się od 53 do 83 cm. Długość ogona wynosi od 28 do 55 cm.Wysokość: 30 cm. Zwierze waży od 6 do 15 kg. Samce osiągają dojrzałość płciową w wieku 2 lat, zaś samice w wieku 18 miesięcy. Ciąża u wydr trwa 61-74 dni. Ilośc młodych to około 1-6, jednak najczęściej rodzą się 2-3. Wydry żyją samotnie. Żywią się głównie rybami. Do porozumiewania służą im gwizdy, mruczenia i sapania. Żyją 9-10 lat. Na świecie występuje 12 gatunków wydr, m.in. wydra rzeczna i wydra morska.

Delfiny Butelkonose


Jest to najbardziej znany gatunek delfina. Szybko pływające i swawolne zwierze często trzymane w delfinariach. Są bardzo towarzyskie, żyją w grupach. Pomagają sobie podczas łowów, narodzin i chorób. Współpraca jest niezbędna do przeżycia. Część dnia poświęcają zabawie. Porozumiewają się za pomocą gwizdów i specjalnych dźwięków. Żywią się przede wszystkim rybami, które ogłuszają. Często żywią się także ośmiornicami.
Każdego roku tysiące delfinów tonie, uwięzionych w rybackich sieciach. Czasami całe gromady delfinów lądują na plaży. Bardzo rzadko udaje sie uratować któregoś z nich.

mój idol

Steve Irwin prowadził popularny program Animal Planet ,,Łowca krokodyli". Wraz z żoną Terri założył największe na świecie prywatne schronisko dla australijskiej fauny. Zginął tragicznie 4 września 2006 roku podczas podmorskiej wyprawy, zaatakowany i ugudzony w serce przez jadowitą płaszczkę. Przed śmiercią wyrwał z serca kolec płaszczki, pozwolił zwierzęciu odpłynąć...

Gepard



Najszybsze zwierzę lądowe. Może rozwinąć prędkość do 110km/h. Często żywi się zwinnymi gazelami Thompsona. Gepard w przeciwieństwie do innych kotów zawsze poluje w dzień.

Samica rodzi zwykle 4 - 6 młodych, które nie ważą więcej niż pomarańcza. Po pół roku opuszczają matkę, jednak pozostają wśród braci i sióstr, dopóki nie staną się dobrymi myśliwymi.